ministerstwo edukacji narodowej

mazowiecki kurator oswiaty

urzad gminy solec

     

   

          Serdecznie zapraszamy przyszłych Przedszkolaków i ich Rodziców na dzień otwarty w przedszkolu w Pawłowicach w piątek 16.05.2025r. w godzinach 9.00-12.30.

 

 

 

     

 

 

           

        W środę 30 kwietnia 2025r uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach uczcili zbliżającą się kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

        Z tej okazji przygotowano montaż słowno-muzyczny, który został zaprezentowany szkolnej społeczności.

       Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty związane z uchwaleniem konstytucji w 1791 roku oraz przedstawili kontekst historyczny tego doniosłego wydarzenia.

       Występ był wzbogacony o piękne interpretacje utworów literackich oraz fragmenty muzyki patriotycznej, które stworzyły podniosłą i refleksyjną atmosferę.

 

 

 

     

 

 

 

          25 kwietnia 2025 roku w sali widowiskowej LCK odbył się Przegląd Twórczości Ekologicznej EKOSONG. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli również nasi uczniowie z klas 1-3. W kategorii teatralnej „Leśne Skrzaty” z naszej szkoły zaprezentowały przedstawienie, które niosło ważne przesłanie troski o planetę. Za swój występ otrzymali tytuł Laureata, statuetkę, nagrodę książkową i maskotkę. W kategorii solistów Jan Polak z klasy trzeciej, za piosenkę o tematyce ekologicznej, otrzymał wyróżnienie i nagrodę książkową. W kategorii grup wokalnych pięknie zaprezentowali przygotowaną piosenkę uczniowie klasy pierwszej. Nasi młodzi artyści bardzo swobodnie czuli się na scenie. Szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do szkoły.

 

 

 

     

 

 

     

       

         16 kwietnia 2025 r. w ramach działań związanych z realizacją projektu "Ekologiczna Pracownia Marzeń w Publicznej Szkole Podstawowej w Pawłowicach” uczniowie kl. 1-3 przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Ziemi. 

          To ważne święto, obchodzone na całym świecie, które przypomina nam o konieczności dbania o naszą planetę. Występ uczniów nie tylko dostarczył wzruszeń i radości, ale przede wszystkim skłonił do refleksji nad tym, jak codzienne wybory wpływają na środowisko.

         Obchody Dnia Ziemi miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz inspirowanie do pozytywnych działań na rzecz środowiska. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pokazali, że już od najmłodszych lat można i warto troszczyć się o przyszłość naszej planety.

 

 

 

     

 

 

     

 

 

 

     

 

 

           

        Na kilka dni przed świętami w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne, w trakcie których uczniowie klasy 4 z Panią Burmistrz Małgorzatą Szymańską pracowali nad przygotowaniem tradycyjnych pisanek.

       Dzieci z klas 1-3 pod czujnym okiem Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Woli Pawłowskiej i Sadkowic wykonały piękne palmy. Z pomocą przyszła również Pani Kierownik CUW, Katarzyna Krygier.

       W atmosferze radości i zaangażowania powstały kolorowe pisanki i pełne kwiatów palmy.

       Warsztaty były nie tylko okazją do rozwijania zdolności manualnych, ale także piękną lekcją tradycji i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

       Serdecznie dziękujemy Paniom za poświęcony przedświąteczny czas, nieocenioną pomoc i zaangażowanie, które sprawiły dzieciom ogromną radość.

 

 

 

     

 

 

     

        Na dzień 22-go marca przypada Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by zwrócić uwagę społeczeństw na fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Publiczna Szkoła Podstawowa w Pawłowicach włączyła się w obchody tego ważnego święta. Uczniowie klas VI i VII uczestniczyli z tej okazji w lekcji online „ Lodowce i woda w Arktyce” z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Podczas prezentacji poruszona została problematyka niedoborów wody słodkiej na Ziemi oraz zagrożeń wynikających z ocieplania się klimatu.

       Uczniowie badali również właściwości wody, doświadczalnie wykazali m.in. jej zdolności kohezyjne i adhezyjne. Eksperymentowali w grupach, pracując z dużym zaangażowaniem.

 

 

     

 

 

     

         W XVII wieku holenderski kupiec Antoni Van Leeuwenhoek skonstruował pierwszy mikroskop – przyrząd umożliwiający obserwację obiektów niewidocznych gołym okiem. Dziś, 21-go marca, po ponad 350 latach od tego wydarzenia uczniowie klas V i VI doskonalili umiejętność mikroskopowania. Pracując w grupach przygotowywali preparaty z wykorzystaniem materiału pochodzenia roślinnego (moczarki kanadyjskiej, cebuli i ziemniaka), odkrywając fascynujący świat komórek i ich organneli.

 

 

     

 

 

 

        W dniu 20.03.2025 r. w ramach realizowanego projektu „Ekologiczna Pracownia Marzeń w Publicznej Szkole Podstawowej w Pawłowicach” odbyło się wyjątkowe spotkanie uczniów klas 4-8 z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.  

         Wydarzenie to wpisuje się w proekologiczne działania naszej szkoły związane z realizacją programu Edukacyjne Pracownie Ekologiczne, oraz ogólnopolską kampanię "Stop wypalaniu traw", której celem jest edukacja i uświadamianie zagrożeń związanych z wypalaniem traw oraz promowanie bezpiecznych zachowań.

        Podczas spotkania zaprezentowano uczniom skutki nieodpowiedzialnego podpalania traw, które nie tylko stanowi zagrożenie dla środowiska, ale także przyczynia się do powstawania groźnych pożarów, zagrażających ludziom, zwierzętom i mieniu. Omówiono również aspekty prawne – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wypalanie traw jest surowo zabronione i podlega karom finansowym.

       Nie zabrakło także pokazów praktycznych.  Uczniowie mieli okazję przymierzyć elementy strażackiego wyposażenia oraz zadawać pytania dotyczące pracy w straży pożarnej.

       Spotkanie zakończyło się wspólnym apelem do uczniów, aby byli ambasadorami kampanii w swoich rodzinach i społecznościach.

       Serdecznie dziękujemy  przedstawicielowi Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku za poświęcony czas i cenną lekcję!

       Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród uczniów i ich rodzin.

 

 

     

 

 

 

       21 marca 2025r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pawłowicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Pasowanie na Czytelnika!  Ale to nie było zwykłe spotkanie… W świat książek wprowadziły nas straszne postacie z bajek! Były to: duch, potwór, straszydło ,czarownice ,poczwara , żaba oraz Królowa Książek. 

         W wydarzeniu wzięły udział p. Dyrektor B. Krygier oraz uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią p. J Krawczyk. Szczególnym wyróżnieniem dla nas była obecność p. Burmistrz Małgorzaty Szymańskiej, która zaszczyciła nas swoim udziałem, podkreślając tym wagę czytelnictwa w edukacji najmłodszych.

        Dzieci zostały wprowadzone w świat książek przez uczennice działające w Samorządzie  Uczniowskim, który przygotował inscenizację pt. ”Coś Strasznego”. 

         Nowi czytelnicy musieli wykazać się odwagą, sprytem i miłością do literatury. Każdy, kto przeszedł próbę, na pamiątkę otrzymał dyplom  oraz wyprawkę czytelniczą w ramach kampanii ‘’Mała książka - wielki człowiek’’. Dodatkowo p. Burmistrz oraz pani Dyrektor wręczyły uczniom upominki, sprawiając im tym ogromną radość.

        Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę! Czy jesteście gotowi na kolejne literackie przygody ?

 

 

     

 

 

 

     

          Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Burmistrz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą – Pani Małgorzaty Szymańskiej, Publiczna Szkoła Podstawowa w Pawłowicach nawiązała współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

        Współpraca ta otwiera przed uczniami naszej szkoły nowe, fascynujące możliwości rozwoju i zdobywania wiedzy. Wspólne działania będą obejmować:

  •         Realizację projektów edukacyjnych i kulturalnych, które pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania w różnych dziedzinach, od nauk ścisłych po sztukę i kulturę.
  •         Organizację wykładów i warsztatów, prowadzonych przez wykładowców i ekspertów z UMCS, dzięki którym młodzież będzie mogła poszerzać swoją wiedzę w praktyczny i angażujący sposób.
  •         Wycieczki przedmiotowe na teren kampusu uniwersyteckiego, które pozwolą uczniom poznać życie akademickie oraz nowoczesne laboratoria i pracownie.
  •         Zajęcia sportowe i integracyjne, mające na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz budowanie więzi między uczniami a społecznością akademicką.

        Ta współpraca jest wielką szansą dla młodych ludzi z naszej szkoły, by poszerzać horyzonty, rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe możliwości. Dzięki niej uczniowie będą mieli okazję zetknąć się z nauką na najwyższym poziomie, co z pewnością wpłynie na ich dalszy rozwój edukacyjny i zawodowy.

         Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz Małgorzacie Szymańskiej za wsparcie i zaangażowanie w realizację tego ważnego przedsięwzięcia, które otwiera nowe perspektywy dla naszych uczniów. Również serdeczne podziękowania kierujemy do Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego, za gotowość do współpracy i chęć wspierania młodych ludzi w ich edukacyjnej drodze.

 

 

     

 

 

 

          11 marca 2025 r. uczniowie klasy VIII naszej szkoły odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą.

          Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z Panią Burmistrz- Małgorzatą Szymańską, która w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, wizji rozwoju gminy oraz o funkcjonowaniu Urzędu Miasta i Gminy Solec nad Wisłą. Pani Burmistrz udzielala wyczerpujących odpowiedzi na pytania uczniow. Następnie pokazała swoje miejsce pracy oraz oprowadziła nas po wszystkich referatach urzędu. Wizyta była praktyczną lekcją wiedzy o społeczeństwie, elementem stawania się świadomymi obywatelami „małej Ojczyzny". Dziękujemy Pani Burmistrz za poświęcony nam czas, za wszystkie cenne wskazówki oraz przekaz uniwersalnych wartości.