ministerstwo edukacji narodowej

mazowiecki kurator oswiaty

urzad gminy solec

Szkolny Klub Wolontariatu

Głównym założeniem Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w Publicznej Szkole Podstawowej w Pawłowicach jest aktywizowanie młodzieży w celu działań na rzecz środowiska lokalnego. Specyfiką programu jest stworzenie grupy wolontariuszy, podejmujących różnorodne rodzaje aktywności w zależności od ich potencjału i zainteresowań oraz potrzeb lokalnych. Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka, można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia np. rozwinąć wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień oraz stworzyć okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości. Uczniowie wykazując się zaangażowaniem, wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka, służą tak potrzebującym jak i samym sobie. Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpłynie pozytywnie na rozwój ich osobowości, stanie się ważnym i pożądanym elementem w wymiarze edukacyjno - wychowawczym.

Agnieszka Polak

 

Program Szkolnego Klubu Wolontariatu w Publicznej Szkole Podstawowej w Pawłowicach

Plik do pobrania [PDF, 38.5 KB]

 

 

Szlachetna Paczka

W tym roku szkolnym po raz trzeci postanowiliśmy włączyć się w akcję "Szlachetna Paczka" i pomóc ludziom w trudnej sytuacji. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy naszej szkoły, którzy zorganizowali loterię i hojności wielu darczyńców udało się spełnić marzenia rodziny.

Przygotowaliśmy 15 paczek, w których znalazły się sprzęt gospodarstwa domowego, pościele, koce, rower, ręczniki, żywność, środki czystości i wiele innych upominków dla samotnej 43 letniej kobiety po wielu przejściach. Własnoręcznie zapakowane i ozdobione paczki trafiły w dniu 7 grudnia 2019 roku do opiekuna wybranej rodziny.

Do akcji włączyli się  uczniowie i rodzice naszej szkoły, wolontariusze z Publicznej Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą, ksiądz Jan Rudniewski - proboszcz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach, ksiądz Andrzej Niewczas - proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Zemborzynie oraz pani Magdalena Majewska.

 

 

Wyjazd do Lublina

Dnia 25 listopada 2019 roku klasa V wraz z wolontariuszami z naszej szkoły wyjechała do Lublina na spektakl p.t. „Nie taki Straszny Dwór” Był to specjalny spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadził nas w piękny świat muzyki i elegancki świat Teatru operowego. Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” została opracowana w wersji kameralnej i skróconej. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliżyła nam treść narodowego dzieła. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe zachwyciły wszystkich. Choć na chwile mogliśmy przenieść się w zupełnie inny świat. Po spektaklu mogliśmy obejrzeć kulisy teatru oraz wejść na scenę. Wycieczka bardzo wszystkim się podobała…. Pozostały nam piękne wspomnienia

 

 

 

Szkolenie dla wolontariuszy

W tym roku szkolnym nasz Szkolny Klub Wolontariatu przyłączył się do Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „ARKA” i przyjął nową nazwę SZKOLNY KLUB MŁODZIEŻOWEGO WOLONATRIATU. W związku z tym, dnia 12 listopada 2019 roku nasi Wolontariusze uczestniczyli w szkoleniu, które odbyło się w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „ARKA” w Radomiu.

Misja Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu jest wszechstronnie rozumiana działalność edukacyjna, wychowawcza, profilaktyczna, kulturalnooświatowa i charytatywna na rzecz dzieci i młodzieży, a także aktywizacja społeczności lokalnej.

Przez pierwszą godzinę uczyliśmy się przez zabawę, co to jest wolontariat i jak możemy pomagać. Następnie dowiedzieliśmy się, co to jest ARKA i po co została stworzona oraz jakie wydarzenia się w niej odbywają.

Był to dzień pełen wrażeń. Mamy nadzieje, że w przyszłości będzie to obfitować kolejnymi działaniami na rzecz szkoły oraz potrzebujących.

 Mamy tez nadzieje, że nasz Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu powiększy się o kolejne osoby chcące nieść pomoc i działać wspólnie z nami.

 

 

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques - organizację zrzeszającą szefów kuchni, a w tym roku przypada na 8 listopada.

Celem święta jest promowanie zdrowego żywienia wśród najmłodszych, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Jak obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania? W naszej szkole wolontariusze zrobili uczniom niespodziankę. Polegała ona na odpowiedzeniu na pytania rozwieszone na ścianach szkoły dotyczące zdrowego jedzenia. Mamy nadzieje ze tym sposobem poszerzamy wiedze wśród uczniów o zdrowym jedzeniu, ponieważ jak dowodzą badania, zdrowe odżywianie w dzieciństwie oznacza zdrowie w dorosłym życiu.

 

 

Światowy Dzień Spódnicy

Dnia 30 października odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Spódnicy.  Obecnie coraz mniej kobiet nosi spódnice. Jak pokazują badania, aż 14% kobiet nie ma zamiaru nigdy jej założyć, a 40% tylko latem pozwala sobie na odsłonięcie nóg. Dlatego też 30 X na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Spódnicy zwany też Dniem Kobiecości gdyż nie od dziś wiadomo, że spódnica czy sukienka to atrybut kobiecości.

W naszej szkole dziewczęta oraz nauczycielki założyły spódniczki na część święta, dodatkowo każdy otrzymał quiz, w którym można było sprawdzić swoja wiedze o historii tej części garderoby.

Święto upłynęło w radosnej atmosferze….Czekamy z niecierpliwością na kolejne obchody tego święta.

 

 

Tydzień życzliwości i uśmiechu

W dniach 21-25 maja 2018 roku Szkolny Klub Wolontariatu wraz z pedagog - Panią Teresą Nachyłą zorganizował akcję o nazwie „Tydzień życzliwości i uśmiechu” Szczegółowe informacje w aktualnościach szkolnych. Zapraszamy :) 

 

Koncert ewangelizacyjny

W dniu 22 maja 2018 roku grupa wolontariuszy pod opieką pani Agnieszki Polak i pani Moniki Bojek wybrała się do Rzeczniowa na koncert ewangelizacyjny ks. Jakuba Bartczaka, na którym przypomnieliśmy sobie, że jest dużo form modlitwy i uwielbiania Boga. Na koncercie panowała luźna przyjemna atmosfera do której miło powracać myślami. Usłyszeliśmy także świadectwo wiary 15-letniego Szymona, który mimo młodego wieku doświadczył w życiu dużo przykrości, zwątpień, wygrał walkę z chorobą nowotworową. Na chwilę obecną zawierzył życie Bogu i działa na Jego chwałę. ,, Niebo otwarte skarbem, nie chodzi tu o rap grę
O sutannę, prawdę, chcę za Świętym Pawłem głosić
Dobrą Nowinę, słowem, czynem Boże Imię" ks. Jakub Bartczak ,,Bóg jest super”
Katarzyna Lichota
 
 
 

 

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku

Dnia 27 marca 2018 roku grupa wolontariuszy z naszej szkoły udała się do Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Mieliśmy okazję poznać mieszkańców i ich codzienne życie. Nie przyjechaliśmy z pustymi rękami, oprócz otwartych serc i szerokich uśmiechów przygotowaliśmy własnoręcznie kartki świąteczne, które następnie wręczyliśmy mieszkańcom życząc wszystkiego co najlepsze z okazji Świąt Wielkanocnych . Mamy nadzieję, że nasza wizyta sprawiła im radość i jeszcze nie raz będziemy mieli okazję do wspólnej integracji.

Alicja Rejowska

 

 

Nasza młodzież na Zimowym Apelu Młodych

24 lutego 2018 grupa wolontariuszy PSP w Pawłowicach razem z wolontariuszami z PSP Solca nad Wisłą pod opieką pani Agnieszki Polak i ks Jarosława Grabki pojechała do Radomia na "Zimowy Apel Młodych". Ten czas umilił nam koncert zespołu "NiemaGOtu" przy którym bardzo dobrze bawiliśmy się, czyli tańczyliśmy, śpiewaliśmy i razem wysławialiśmy Pana Boga! Uczestniczyliśmy także w konferencji Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Podczas apelu mogliśmy zakupić i posilić się słynnymi "Zapiekankami z Moniuszki". Kupując je, wspieraliśmy młodzież wyjeżdżającą na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w 2019roku. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu zaśpiewaliśmy hymn Światowych Dni Młodzieży z Krakowa i wróciliśmy do domu! Wyjazd wszystkim bardzo się podobał. Szkoda, że był tak krótki. Chcielibyśmy jeszcze raz to przeżyć. Kolejny we wrześniu …
Julia Matuska
 
 
 

Wolontariat to niesienie pomocy drugiej osobie

23.02.2018 roku Pani Agnieszka Czerwonka kierownik Domu Pomocy Społecznej w Lipsku odwiedziła nas, by zachęcić wolontariuszy z naszej szkoły do współpracy. Podczas tego spotkania opowiadała nam o życiu i pracy w ośrodku. Przekonała nas, że są tam ludzie tacy sami jak my, mają takie same potrzeby i że posiadają bardzo ważne cechy- są szczerzy do bólu i autentyczni w okazywaniu uczuć. Opowiadała nam o ich wycieczkach, o przedstawieniach jakie wystawiają, o tym co robią całymi dniami oraz o tym, że uczestniczą również dyskotekach. Dowiedzieliśmy się także, że bardzo lubią być odwiedzani przez młodzież i z utęsknieniem oczekują na każdego kto ma ochotę z nimi pójść na spacer, poczytać książkę, pomóc w zrobieniu pracy plastycznej czy pograć w gry. Wolontariusze z zaciekawieniem słuchali kolejnych historii z życia podopiecznych Domu Opieki Społecznej.
Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za to, że przybliżyła nam codzienność jej podopiecznych i wskazała nam możliwości niesienia pomocy. Wolontariusze wyrazili chęć do współpracy. Dziękujemy z całego serduszka! Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy wiersz autorstwa Pani Agnieszki Czerwonki. Oto on:
 
„Nie krzyczę, bo słów wydobyć nie mogę.
 Wzrokiem wołam o litość,
lecz ujrzeć nikogo nie mogę.
 Ręce mam ciepłe i serce gorące,
myśli zbłąkane do świata tęskniące.
Szeptem bezgłosu Cię wołam z bezkresów nicości,
 w której jak więzień tkwię w skorupie beznadziejności.
Ty jedna wiesz, co czuję, czego potrzebuję.
 Me lico, to księga z pustymi kartkami,
 a Ty czytasz miedzy wierszami.
Nie trzeba wielkiego języka,
 by zrozumieć NIEPEŁNOSPRAWNEGO, cierpiącego człowieka.”
 
(autor Agnieszka Czerwonka)
Julia Matuska
 
 
 

Akcja Walentynkowa  14 lutego

Nelson Mandela powiedział, że nie ma większego prezentu, niż dar czasu i energii, by komuś pomóc, nie oczekując niczego w zamian. Dawanie sprawia podwójną radość. Najpierw dla darczyńcy, a potem dla obdarowanego. I kiedy coś komuś dajesz, to nie oczekuj niczego w zamian, bo wtedy niełatwo jest rozróżnić, która strona ma większy powód do radości. Zainspirowani tymi słowami w lutym zorganizowaliśmy akcję „Zostań Aniołem dla dziecka z hospicjum Małego Księcia w Lublinie” . Wierzymy, że kartki sprawiły wiele radości chorym dzieciom. Z okazji święta zakochanych przygotowaliśmy też serduszka z napisem „Bóg cię kocha” dla chorych przebywających w szpitalu w Lipsku, niestety ze względu na panującą grypę nie odwiedziliśmy chorych w szpitalu. Serduszka rozdaliśmy uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły oraz w parafii w Zemborzynie po mszy świętej 14 lutego. Większość obdarowanych reagowała uśmiechem. Cieszymy się, że mogliśmy dać innym uśmiech i wywołać uśmiech na twarzy.
 
 „Podziel się pięknem dostrzeżonym
W pachnącej swą urodą chwili,
Rozgłaszaj życia dobre strony,
Aby też inni się cieszyli…
 
Niech twa szlachetność promienieje,
A dobre słowa leczą rany,
Lśniącą jak brylant daj nadzieję
Komuś, kto nie był doceniany…
 
Rozdawaj ciepłych uczuć perły,
Dziel się muzyką swej radości,
Niech miłość lekiem jest na nerwy
I prognostykiem dla przyszłości… „
 
(wiersz z internetu autor nieznany)

 

Katarzyna Lichota
 

 

 

Odwiedziny chorych w szpitalu

27.12.2017r. o godzinie 15:00 przebrani w różne stroje odwiedziliśmy chorych w szpitalu w Lipsku. Udaliśmy się tam z życzeniami noworocznymi i z własnoręcznie wykonanymi pierniczkami. Z uśmiechem na twarzach, kolędą na ustach i ciepłem w sercu poszliśmy i życzyliśmy wszystkim pacjentom i pracownikom w nadchodzącym nowym roku dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, spełnienia marzeń i ogólnie wszystkiego, co najlepsze. Gdy wchodziliśmy do sal szpitalnych, wszystkich zarażaliśmy uśmiechem. Pacjentom było bardzo miło i życzyli nam, byśmy pomagali i nieśli bezinteresowną pomoc cały czas. To nasza kolejna akcja w szpitalu, ale była wyjątkowa. Cieszy nas, że wszyscy pacjenci tak miło nas przyjmowali i swoim dobrym słowem zapewnili nas, że to, co robimy ma sens €“ bo daje innym radość i wiarę w młodych ludzi. 

Julia Matuska

 

 

 

Wigilijne spotkanie wolontariuszy w Solcu

 W dniu 21.12.2017 roku spotkaliśmy się z wolontariuszami z Solca na wigilii w PSP w Solcu nad Wisłą. Pierwszym punktem programu były Jasełka pt."Gdzie jest Nasze Betlejem?". Grupa teatralna "Na Przekór" wystawiła dla nas cudowne i szczere, pełne magii przedstawienie. Można było oderwać się od rzeczywistości i pomyśleć "Gdzie jest Nasze Betlejem?". Oderwani od przygotowań świątecznych, miło spędziliśmy z nimi czas. Po przedstawieniu zebraliśmy się w sali. Pani Dyrektor Iwona Borek przywitała nas bardzo serdecznie, a po wspólnej modlitwie złożyła wszystkim obecnym życzenia. Następnie połamaliśmy się opłatkiem, a na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznymi potrawami wigilijnymi. Podczas wspólnego spotkania podziękowaliśmy wolontariuszom z Solca za zaproszenie i za pierwszą wspólną akcję, w której nam pomogli. Pewnie każdy się domyśla, że chodzi o akcję "Szlachetna Paczka", dzięki m.in. ich pomocy rodzina dostała to, o czym marzyła. Podzieliliśmy się z nimi pierniczkami otrzymanymi od tej rodziny i od nas - wolontariuszy z Pawłowic. Nikt nie żałował spędzonego tam czasu i było nam bardzo miło, że nas zaproszono. 

Julia Matuska

 

 

 

 

 

Szlachetna paczka" w naszej szkole

W roku szkolnym 2017/2018 po raz kolejny postanowiliśmy włączyć się w akcję " Szlachetna Paczka", która pomaga ludziom w trudnej sytuacji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i hojności wielu darczyńców udało się spełnić marzenia dwóch rodzin.

Przygotowano 20 paczek, w których znalazły się sprzęty gospodarstwa domowego, pościele, koce, ręczniki, obuwie i odzież dla czteroosobowej rodziny, przybory szkolne, zabawki i wiele innych upominków. Ponadto zebrano kilkadziesiąt kilogramów żywności i środków czystości. Własnoręcznie zapakowane i ozdobione paczki trafiły, do opiekuna wybranej rodziny.

Pragniemy gorąco podziękować każdemu za okazaną pomoc i wsparcie.

Szczególne podziękowania składamy Wolontariuszom z Publicznej Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą, księdzu Andrzejowi Niewczasowi, proboszczowi parafii pw. św. Mikołaja w Zemborzynie, księdzu Janowi Rudniewskiemu, proboszczowi w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach, pani Magdalenie Majewskiej, Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Żywa Woda z Solca nad Wisłą oraz całej społeczności szkolnej i rodzicom.

Zachęcamy również innych do niesienia takiej pomocy. Przynosi ona radość obdarowanym i obdarowującym.

Ponadto, w imieniu obdarowanej rodziny, pragniemy złożyć wszystkim życzenia Zdrowych, Wesołych Świąt oraz tego, aby wszystkie dobre uczynki do Państwa wróciły.

Wolontariusze

 

 

 

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka

Większość ludzi, w tym uczniowie naszej szkoły, z pewnością się z tym zgodzą. Zbiórka karmy, kocy i innych rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy przez podopiecznych schroniska dla zwierząt - Janik w Ostrowcu Świętokrzyskim, miała pokazać, że niezależnie od tego, co przeżyło dane stworzenie, zasługuje na miłość i pomoc.

27 października 2017 roku odwiedziliśmy schronisko w celu przekazania zebranych przez nas rzeczy. Mieliśmy okazję poznać przyzwyczajenia i warunki życia zwierząt. Dowiedzieliśmy się, że największą pomocą, jaką możemy im dać, to podarowanie ciepła i domu pełnego miłości. Zapewniliśmy, że jeszcze nie raz zjawimy się w schronisku z zebranymi przez nas przedmiotami. A kto wie? Może ktoś z nas da dom któremuś z czworonogów?

Alicja Rejowska

 

 

Wolontariusze w roli nauczycieli

W piątek 13.10.2017 roku nasi wolontariusze z okazji Dnia Edukacji Narodowej mieli okazję wcielić się w rolę nauczycieli. Była to forma zabawy połączona z nauką. Uczniowie mogli przekonać się ile wysiłku i pracy trzeba włożyć, żeby przekazać uczniom określone informacje. Tego dnia uczono min.: języka angielskiego, przyrody, języka polskiego, religii, wychowania fizycznego.

 

 

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu w roku szkolnym 2016/2017

Szkolny Klub Wolontariatu działa od listopada 2016 roku. Obecnie liczy 17 wolontariuszy, którymi opiekuje się pani Agnieszka Polak. W roku szkolnym 2016-17 zorganizowaliśmy następujące akcje:

  1. Wylosuj Anioła

    Przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Świętami Wielkanocnymi uczniowie naszej szkoły mieli okazję na sprawienie małym gestem wielu radości dzieciom z oddziału onkologicznego w Lublinie. Ich zadaniem było wykonanie kartek świątecznych ze słowami wsparcia i życzeniami.

    Co wystarczyło zrobić?

    1. Trzeba było przygotować kartkę (można było ją zrobić własnoręcznie lub kupić)
    2. Zastanowić się, do kogo ma być adresowana. (Do dziewczynki czy chłopca.)
    3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, które leczy się na chorobę nowotworową.

    Kartki miały być pozytywne i zachęcające do walki z chorobą. Jeśli osoba miała ochotę i zgodę rodzica, mogła napisać kilka słów o sobie i podać swój kontakt. Każdy uczeń mógł wykonać kilka kartek, które następnie wrzucił do skrzynki wiszącej na szkolnym korytarzu. Wielu uczniów zaangażowało się w akcję, a kartki były pomysłowe oraz przepełnione pozytywną energią i słowami wsparcia. Wszyscy mogliśmy się przekonać, jak łatwo zostać czyimś Aniołem!

  2. "Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w działanie"

    Dnia 3 stycznia 2017 roku w budynku naszej szkoły odbyło się spotkanie z Katarzyną Sas - absolwentką szkoły w Pawłowicach. Spotkanie miało na celu przybliżyć uczniom życie ludzi mieszkających w Afryce oraz problemy, z jakimi się na co dzień borykają. Początkowo Kasia opowiedziała krótko o odczuciach z pierwszej wyprawy do Ghany. Następnie rozmowa wkroczyła na temat najbliższej podróży Kasi, która ma się odbyć na początku lutego bieżącego roku. Prelegentka przedstawiła nam, jakie będą cele tej wyprawy oraz jak uczniowie i nauczyciele w naszej szkole mogą jej w realizacji tych celów pomóc. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele.

    Pod opieką pani Agnieszki Polak nasi wolontariusze zorganizowali zbiórkę sprzętu medycznego i przyborów szkolnych dla osób mieszkających na terenie Afryki. Do naszej akcji dołączyli się też wolontariusze z ZSS w Solcu nad Wisłą, którym bardzo dziękujemy za pomoc. Zbiórka trwała do 17 stycznia, a jej wyniki były bardzo zadowalające. Wierzymy, że nasza pomoc przyda się Kasi podczas niesienia pomocy innym.

  3. Akcja L - 4, odwiedziny chorych w szpitalu

    "Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi." - Jan Paweł II

    Naszą działalność w dziedzinie wolontariatu rozpoczęliśmy 17 grudnia od wizyty w lipskim szpitalu. Rozdając upieczone przez nas i własnoręcznie udekorowane pierniczki, złożyliśmy pacjentom życzenia z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Aby wzmocnić atmosferę świąt razem z osobami znajdującymi się w szpitalu śpiewaliśmy kolędy. Następnie udaliśmy się z kolędą na lipski Rynek, aby w szale świątecznych zakupów nikt nie zapomniał, co jest najważniejsze w tym czasie.

    Drugą naszą akcją było odwiedzenie pacjentów w okresie walentynkowym. 18 lutego udaliśmy się do szpitala w Lipsku, gdzie rozdaliśmy chorym wykonane przez nas serduszka z sentencjami wywołującymi uśmiech i dającymi nadzieję na lepsze jutro. Chcieliśmy zarazić ludzi pozytywną energią, jaką posiadamy.

    Kolejnym naszym działaniem było odwiedzenie chorych w okresie przed Świętami Wielkiej Nocy. 7 kwietnia wybraliśmy się do nich z przygotowanymi przez nas wapiennymi figurkami z motywami wielkanocnymi. Złożyliśmy chorym życzenia z okazji nadchodzących świąt. Życzyliśmy, aby spędzili je w domu w gronie rodzinnym.

    Ostatnią w roku szkolnym 2016/17 akcją w lipskim szpitalu było odwiedzenie przez nas chorych 16 czerwca. Rozdawaliśmy im słoneczka z cytatami i sentencjami , które miały wywołać na ich twarzach uśmiech.

  4. Zakręcona Akcja

    W roku szkolnym 2016/17 zbieraliśmy nakrętki, które zostały przekazane jako nasza cegiełka na pomoc chorym w Hospicjum Królowej Jadwigi w Radomiu oraz Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Cieszymy się, że mogliśmy w jednaj akcji pomagać na dwa sposoby: pomagać chronić środowisko i dać uśmiech chorym na nieuleczalne choroby podopiecznym hospicjów.

    "Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego" - Papież Franciszek

Opracowała: Alicja Rejowska