ministerstwo edukacji narodowej

mazowiecki kurator oswiaty

urzad gminy solec

16 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli w radomskim kinie "Helios" filmową ekranizację książki Marcina Szczygielskiego "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja.

Część wpływów ze sprzedaży biletów zostanie przekazana fundacji Ewy Błaszczyk, która niesie realną pomoc ludziom znajdującym się w stanie śpiączki. Oglądając film, wsparliśmy jednocześnie klinikę "Budzik". Twórcy filmu wyznaczyli sobie wyraźny cel- opowiedzieć w ciekawy dla młodego widza sposób o tym, co mogą przeżywać osoby znajdujące się w śpiączce i czym właściwie jest śpiączka. Film był z pewnością pouczającym doświadczeniem i wstępem do refleksji nad tym mało znanym tematem. 

Następnym punktem naszej wyprawy było Muzeum im. Jacka Malczewskiego i wystawa "Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane. Obrzędowość i ceremoniał pogrzebowy na przestrzeni dziejów i kultur". Gimnazjaliści i uczniowie kl. VI obejrzeli wystawę, której celem było przybliżenie zagadnień śmierci, odchodzenia, obrzędu pogrzebowego, rytuałów związanych ze śmiercią. Widzieli eksponaty związane zarówno z archeologią, etnografią europejską i pozaeuropejską, sztuką i historią. Trudna i wymagająca skupienia wystawa rozpoczęła się w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Odwiedzając średniowiecze, uczniowie stanęli przed dynamicznie odtworzonym motywem "dance macabre", obecnym również w położonym niedaleko naszej miejscowości kościele w Tarłowie. Romantyczne spojrzenie na śmieć zostało przybliżone przez obrazy polskich malarzy, m.in. Grottgera. 

Wizyta w Muzeum J. Malczewskiego została wysoko oceniona przez uczniów zainteresowanych historią, kulturą i sztuką. Pozostaje nam czekać na otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Wiadomo, apetyt rośnie