W roku szkolnym 2015/2016 kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" w Zespole Szkół Samorządowych w Pawłowicach była koordynowana przez p. Jolantę Smagieł. Jej celem było propagowanie idei czytelnictwa wśród dzieci, a także uświadomienie rodzicom walorów wspólnego, codziennego czytania książek.
Odbyło się szereg spotkań ze znanymi osobami. Na pierwsze spotkanie z książką uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami oraz panią bibliotekarką wybrali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowicach, gdzie zostali serdecznie przyjęci przez strażaków: p. Mariana Serafina oraz p. Piotra Cioska. Panowie ubrani byli w stroje strażackie, co wzbudziło u dzieci duże zainteresowanie. Uczniowie złożyli życzenia z okazji Dnia Strażaka. Strażacy zapoznali uczniów ze swoją pracą i zaprezentowali wozy strażackie. Emocjom nie było końca. Pan M. Serafin opowiedział dzieciom o odpowiedzialnej pracy jaką wykonują strażacy. Zrobił to tak profesjonalnie, że uczniowie słuchali i zadawali wiele pytań. Następnie przeczytał książkę "Jak Wojtek został strażakiem" Cz. Janczarskiego. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i śledziły przebieg akcji. Na zakończenie zostały nagrodzone słodyczami.
Na drugie spotkanie z uczniami klasy II i III szkoły podstawowej został zaproszony Wójt Gminy Solec nad Wisłą p. Marek Szymczyk, który przeczytał książkę pt. "Nieśmiałek" z serii "Poczytajki , pomagajki" o zdolnym, ale bardzo nieśmiałym chłopcu. Przesłaniem tej książki była myśl, że dzięki przyjaciołom nasze życie staje się lepsze i ciekawsze. Sukces może przyjść w każdej, nawet najmniej spodziewanej chwili. Pan Wójt podkreślił, że cechy charakteru i wyglądu często decydują o akceptacji nas przez innych, dlatego warto pracować nad sobą.
Po wysłuchaniu pierwszego opowiadania dzieci zaproponowały, aby Pan Wójt przeczytał jeszcze jedną książkę. Była to baśń "Piękna i Bestia". Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły p. Wójtowi dyplom uznania za poświęcony czas oraz zaangażowanie w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". W zamian otrzymały kosz słodyczy.
Kolejnymi zaproszonymi gośćmi byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku p. Monika Karasińska i p. Zbigniew Chmielnicki. Czytali dzieciom wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy ,które były ich ulubionymi wierszami z dzieciństwa oraz opowiedzieli o swojej pracy.
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom odbyło się spotkanie kl.I z lekarzem p. Wojciechem Chechlińskim, który przeczytał wiersz Stanisława Jachowicza "Chory kotek" oraz baśń "Piękna i Bestia". Dzieci odpowiadały chętnie na zadawane pytania. Zadawały mnóstwo pytań związanych z pracą lekarza.
Na spotkanie z przedszkolakami została zaproszona kucharka- p. Grażyna Łukawska, która przeczytała wiersze Juliana Tuwima "Warzywa", Jana Brzechwy "Na straganie", "Ćwikła", "Chrzan". Uczniowie kl. III i IV spotkali się z przewodniczącą Rady Gminy- p. Beatą Ciosek, która zapoznała uczniów z legendą ziemi radomskiej pt. " Wiła i Solemir ze zbioru legend Zenona Gierały.
W spotkaniu uczestniczył również dyrektor szkoły - p. Jerzy Cieślik, który przeczytał legendę o powstaniu Lipska pt. "O bogatym księciu, który chciał być szczęśliwy" z tego samego zbioru legend. Z wielkim zaangażowaniem i przyjemnością proboszcz tutejszej parafii - ks. Jan Rudniewski przeczytał uczniom kl. III opowiadanie pt. "O Przemienieniu" ze zbioru "Nowe patyki i patyczki" ks. Jana Twardowskiego oraz opowieści biblijne dla dzieci. Na zakończenie trzecioklasiści otrzymali słodką niespodziankę.
Wszyscy zaproszeni goście otrzymali dyplomy uznania za wkład w promocję czytelnictwa w ramach Akcji społecznej"Cała Polska czyta dzieciom".
Dziękujemy zaproszonym gościom, rodzicom i wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Za poświęcony czas, za słodycze oraz niespodzianki, które sprawiły dzieciom dużo radości.