ministerstwo edukacji narodowej

mazowiecki kurator oswiaty

urzad gminy solec

W roku szkolnym 2014/2015 w ZSS w Pawłowicach realizowany był projekt „Moja przyszłość”. Głównym celem projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych dziewcząt i chłopców poprzez udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Realizowane zajęcia dotyczyły języka angielskiego, matematyki, przyrody i zajęć związanych z poradnictwem i doradztwem zawodowym.

W projekcie brała udział grupa 15 uczniów z klasy piątej i szóstej. Część tych zajęć odbywała się na terenie szkoły. Prowadzone były w sposób atrakcyjny dla uczniów z wykorzystaniem nowoczesnych środków audiowizualnych, krzyżówek ,rebusów, zagadek itp. Część zajęć odbywała się poza szkołą. W ramach projektu odbyły się dwie wycieczki do Uniwersytetu Dziecięcego w Lublinie. Pierwszy wyjazd odbył się w grudniu 2014 roku. Wyjazd został zorganizowany, jako jedna z form realizacji głównych celów i założeń projektu. Grupa 15 uczniów z klas V-VI wzięła udział w wykładzie pt. „Mikroświat w nas i wokół nas” oraz w warsztatach z zoologii z elementami języka angielskiego „ Zwierzęta hodowlane w domu”. W trakcie wykładu uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat mikroorganizmów pożytecznych i szkodliwych dla człowieka i całej Ziemi. Zadawali pytania prowadzącej wykład, co świadczyło o rozbudzeniu ich naturalnej ciekawości. W czasie wykładu mieli okazję zobaczyć przekazywaną wiedzę na żywo, uczestnicząc w ciekawych eksperymentach. W trakcie warsztatów poznali zwierzęta, które można hodować w domu, ich pochodzenie, zwyczaje, zasady zakładania hodowli i opieki nad nimi. Każdy uczestnik miał możliwość bliskiego kontaktu z większością oglądanych zwierząt. Było to dla uczniów wielkim przeżyciem, gdyż większość okazów to zwierzęta egzotyczne, widziane po raz pierwszy w życiu. Wymiernym efektem rozbudzenia ciekawości światem zwierząt jest fakt, że zaraz po powrocie z wycieczki uczniowie podjęli decyzję o założeniu hodowli klasowej patyczaków Wzbogacili także słownictwo o wyrazy dotyczące umaszczenia zwierząt, trybu życia i odżywiania. 

Drugi wyjazd odbył się w czerwcu. Uczniowie wysłuchali wykładu pt. „ Skąd się biorą dzieci i motylki na świecie”. Bardzo ciekawe okazały się warsztaty chemiczne pt. „Ty też możesz zostać Skłodowską”, w trakcie których uczniowie samodzielnie wykonywali eksperymenty. Dla miłośników przyrody, a zwłaszcza zwierząt były drugie warsztaty w Muzeum Zoologicznym„ Dźwięki świata zwierząt”. Realizacja treści odbyła się w formie pozaszkolnej, co okazało się ciekawym i pożytecznym sposobem przyswajania wiedzy. Uczniowie zobaczyli sale wykładowe i pracownie, brali udział w prawdziwych wykładach i warsztatach, przez co mogli się poczuć jak prawdziwi studenci .To wszystko może zaowocować w przyszłości wyborem takiej drogi dalszego kształcenia . Także w czerwcu odbyła się wycieczka rowerowa pod hasłem „Gmina w liczbach”. Trasa wycieczki wiodła z Pawłowic do Solca. Po drodze oglądaliśmy pomniki przyrody naszej gminy i Rezerwat Sadkowice. W samym Solcu zwiedzaliśmy Dom Kultury i braliśmy udział w seansie filmowym zorganizowanym specjalnie dla naszej grupy. Na zakończenie uczniowie odczytali referaty dotyczące danych statystycznych gminy – ludności, miejscowości, danych obszarowych. Założone cele wycieczki zostały osiągnięte. Wycieczki była okazją do integracji grupy, utrwalania pozytywnych zachowań w grupie i korygowania niewłaściwych. Była także okazją do wskazania uczniom właściwego i pożytecznego wykorzystania czasu wolnego od zajęć szkolnych.