ministerstwo edukacji narodowej

mazowiecki kurator oswiaty

urzad gminy solec

Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju– ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień pozytywnych emocji i dobrych uczynków.

Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Każdy mógł aktywnie uczestniczyć w zorganizowanej akcji. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Aby włączyć się  w obchody święta wystarczyło się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. Uczniowie zachęcani byli do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy w przekonaniu, że dobro powraca. Obdarowując zwiększamy prawdopodobieństwo bycia obdarowanym!

Uczniowie tworzyli drzewko życzliwości, przygotowywali plakaty o tej tematyce, zorganizowali „Skrzynkę życzliwości”, gdzie można było zostawić napisane do wybranej osoby miłe słowa. Każdy w dogodnym dla siebie czasie mógł zastanowić się i napisać na ogólnym plakacie co znaczy dla niego – życzliwość, tolerancja, koleżeństwo. Na ścianach całej szkoły pojawiły się aforyzmy w języku polskim i angielskim dotyczące życzliwości, tolerancji, szacunku… Akcję przygotowali i zorganizowali wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu razem z panią pedagog Teresą Nachyła oraz panią Agnieszką Polak. 

Po co to wszystko?

 We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.